برش شیشه سکوریت و استفاده از روش‌های صحیح آن یکی از مهم‌ترین مسائل بعد از تولید این نوع شیشه است. شیشه سکوریت یک محصول بسیار سخت و ایمن می‌باشد، از آن‌جایی که شیشه سکوریت برای ساختن وسایلی مانند درب ورودی ساختمان‌ها استفاده می‌شود که به ایمنی بالا احتیاج دارند. به همین دلیل به صورت شیشه نشکن ساخته می‌شود تا در برابر شوک های مکانیکی و گرما و حرارت مقاومت بالایی داشته باشد. برش شیشه سکوریت بسیار فنی و اصولی باید انجام بگیرد، مقاومت بالا و نشکن بودن این شیشه باعث شده است که برش آن روش‌های خاصی داشته باشد. برش شیشه سکوریت زمانی انجام می‌شود که شیشه هنوز لمینت و سکوریت نشده باشد. بنابراین تغییرات مورد نیاز باید قبل از این که شیشه به صورت کامل تبدیل به شیشه سکوریت شود، صورت گیرد. برای اطلاع از قیمت شیشه سکوریت می توانید به سایت ساز و کار مراجعه کرده و با توجه به آخرین تغییرات قیمت برای خرید شیشه اقدام کنید.

روش برش شیشه سکوریت

پیش از هر چیز باید بدانید که برش شیشه سکوریت امکان پذیر نیست. این نوع شیشه به سختی می‌شکند؛ بنابراین برش آن با استفاده از قدرتمندترین ابزارها نیز ممکن نیست. شیشه سکوریت پیش از این که تبدیل به یک شیشه نشکن شود، معمولی است. بنابراین برش شیشه سکوریت باید در مراحل ابتدایی تولید آن انجام شود. معمولا اندازه‌های استانداردی برای سفارش‌ها وجود دارد که باعث می‌شود شیشه‌ها در ابعاد استاندارد تولید شوند. در ضمن اگر شما نیاز به شیشه سکوریت با ابعاد متفاوتی دارید، می‌توانید به مراکز تولید کننده سفارش دهید تا برش شیشه سکوریت را مطابق با خواست شما انجام دهند.

روش برش شیشه سکوریت

مقدمات برش شیشه سکوریت

رعایت نکات ایمنی و احتیاط برای پیشگیری هنگام مصدومیت شیشه سکوریت ابتدایی‌ترین نکته‌ای است که باید به آن توجه کنید. مهارت در زمینه برش و کار با شیشه نکته دومی است که باید به آن توجه شود. اگر افراد ناشی برای برش شیشه سکوریت یا هر شیشه دیگری اقدام کنند؛ ممکن است شیشه از بین برود.
برای برش شیشه سکوریت شما نیاز به تجهیزات مخصوصی دارید که کار بدون آن‌ها امکان پذیر نیست. اولین دستگاه مورد نیاز برای برش شیشه سکوریت، دستگاه CNC است. این دستگاه می‌تواند شیشه را بسیار با ظرافت، آسان، سریع و به اشکال مختلف برش دهد. برای برش شیشه سکوریت نیز می‌توانید از این دستگاه استفاده کنید. البته باید به این نکته دقت داشته باشید که حتی با وجود دستگاه CNC هم ابتدا باید شیشه برش داده شود و بعد سکوریت شود. امکان ایجاد برش روی شیشه‌های نشکنی چون سکوریت وجود ندارد.

وسایل و تجهیزات مورد نیاز برای برش شیشه

ابزاری که از سالیان دور برای برش شیشه از آن استفاده می کردند الماس بود. الماس به دلیل ساختار سختی که دارد به راحتی شیشه را برش می‌دهد. امروزه هم با پیشرفت تکنولوژی ابزارهای بزرگی برای برش شیشه اختراع شده است. قطعاتی که برای ساختن این ابزارهای بزرگ و اتوماتیک استفاده می‌شود، متنوع هستند. اما ابزار اصلی این دستگاه‌ها همچنان الماس است.
دستگاهی که برای برش شیشه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد، میز برش تمام اتوماتیک و دستگاه CNC است. این دستگاه دارای ساختار بسیار سخت و از جنس فولاد می‌باشد. استفاده از دستگاه CNC برای برش شیشه سکوریت مزایایی چون افزایش دقت، حفظ کیفیت شیشه ضمن برش دادن، امکان برش شیشه در اشکال و اندازه‌های مختلف دارد. ابزارهایی که امروزه برای برش شیشه استفاده می‌شوند بسیار مجهز و از تکنولوژی روز دنیا بهره‌مند هستند.

وسایل و تجهیزات مورد نیاز برای برش شیشه

مراحل برش دادن شیشه سکوریت

شیشه‌ای که قرار است به یک شیشه سکوریت تبدیل شود، باید کیفیت بالایی داشته باشد. این شیشه نباید هنگام برش آسیب ببیند. در ادامه مراحلی که برای برش شیشه سکوریت طی می شوند را بیان کرده‌ایم.

 • پاک کردن: ابتدا لازم است شیشه را کاملا تمیز کرد تا دقت کار بالاتر رود و برش‌ها به بهترین نحو انجام شود.
 • گرم کردن: این کار باعث می‌شود که شیشه کمی منعطف شود و هنگام برش دادن خرد نشود. البته اگر شیشه خیلی کم یا خیلی زیاد گرم شود، آسیب می‌بیند.
 • آماده شدن برای برش: برای برش شیشه سکوریت لازم است آن را روی سطح صاف قرار دهید. این کار احتمال خرد شدن و آسیب دیدن شیشه هنگام برش را کم می‌کند.
 • برش شیشه: این کار با استفاده از دستگاه‌ها و روش‌هایی که در قسمت‌های قبلی گفته شد، صورت می‌گیرد.
 • جدا کردن برش‌ها از یکدیگر: در مرحله قبل برش به صورت مستقیم و در طول یک خط نازک ایجاد می‌شود و روی سطح ادامه پیدا خواهد کرد. در این مرحله باید دو طرف خط برش به سمت پایین فشار داده شوند تا قطعات از یکدیگر جدا شوند. این مرحله بسیار حساس است و لازم است برای انجام آن پوشش مناسبی داشته باشید.
 • صاف کردن لبه‌های شیشه: مرحله آخر برش شیشه صاف کردن لبه‌های آن است. بعد از این مرحله شیشه برای استفاده آماده است.

مراحل برش دادن شیشه سکوریت

برش شیشه سکوریت با واترجت

برش دادن شیشه باید قبل از سکوریت کردن شیشه انجام شود چرا که برش شیشه بعد از سکوریت امکان پذیر نیست و باعث خورد شدن کامل شیشه می شود. قبل از سکوریت کردن شیشه و در اولین مرحله برش انجام می شود. برش شیشه به وسیله دستگاه واترجت یا CNG انجام می شود که این دستگاه با اتصال به پمپ آب فشار قوی کار می کند که به وسیله فشار آب با سرعت بالا شیشه را برش می دهد. از فواید این دستگاه می توان به این گزینه اشاره کرد که برش شیشه با این دستگاه کمک می کند تا لبه های شیشه صیقلی شده و تیز نباشد. از این دستگاه برای براق کردن شیشه ها نیز استفاده می شود. به طور کلی دستگاه واترجت یک فناوری با کیفیت بالا است که می تواند هر نوع شیشه ای را برش دهد، انواع طرح ها را می توان بر روی شیشه ها با این دستگاه پیاده کرد و به طور کلی هر نوع برشی حتی برای ساخت زیورآلات و آینه ها هم  می توان از این دستگاه استفاده کرد. از مزیت های استفاده از برش شیشه با واترجت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • چه شیشه نازک باشد که ضخیم با واترجت به بهترین شکل ممکن برش می خورد و هیچ نقصی در ساختار داخلی شیشه اتفاق نمی افتد.
 • از مهمترین مزایای این دستگاه برش شیشه ها به بهترین شکل ممکن و بدون هیچ تغییر شکل سوراخ ها و شکاف ها است.
 • این دستگاه امکان شکل دهی به انواع شیشه ها را دارد.
 • این دستگاه هیچ گونه حرارتی را به همراه ندارد و همین امر باعث می شود تا احتمال ذوب شدن، پارگی و یا تغییر شکل وجود نداشته باشد.
 • عدم وجود گرما و گرد و غبار باعث شده تا این دستگاه سازگار با محیط زیست باشد.
 • در صورتی که پس از برش با این دستگاه لبه های ناصافی نیز ایجاد شود با اصلاحات اندکی برطرف می شود.

برش شیشه سکوریت با واترجت

رعایت نکات ایمنی و محافظتی و استفاده از بهترین تجهیزات در تمام مراحل ضروری است. این کار باعث تولید و برش شیشه با بالاترین کیفیت می‌شود.
با توجه به اطلاعات ارائه شده می‌توانید دریابید که برش شیشه سکوریت چگونه انجام می‌شود.

دیدگاه‌ها  
به نقل از مهیار پورحیدری:
شیشه سکوریت هنگام برش زدن آسیب نمیبینه؟

عرض سلام خدمت شما جناب پورحیدری، خیر اگر شیشه کیفیت بالایی داشته باشد و از دستگاه های مناسب و استاندارد استفاده شود، اتقفاقی نمی افتد.
به نقل از میرصادقی:
شما برش شیشه سکوریت هم انجام میدین؟؟!

عرض سلام خدمت شما، لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر با همکاران ما تماس بگیرید.
شیشه سکوریت هنگام برش زدن آسیب نمیبینه؟
شما برش شیشه سکوریت هم انجام میدین؟؟!
نظرات خود را با ما در میان بگذارید

سوالات متداول درباره برش شیشه سکوریت

آیا می توان شیشه را پس از سکوریت شدن برش داد؟

شیشه سکوریت پیش از این که تبدیل به یک شیشه نشکن شود، معمولی است. بنابراین برش شیشه سکوریت باید در مراحل ابتدایی تولید آن انجام شود. معمولا اندازه‌های استانداردی برای سفارش‌ها وجود دارد که باعث می‌شود شیشه‌ها در ابعاد استاندارد تولید شوند. در ضمن اگر شما نیاز به شیشه سکوریت با ابعاد متفاوتی دارید، می‌توانید به مراکز تولید کننده سفارش دهید تا برش شیشه سکوریت را مطابق با خواست شما انجام دهند. چرا که بعد از سکوریت کرد امکان برش شیشه وجود ندارد. 

شیشه های سکوریت چیست ؟

شیشه های سکوریت در ابتدا همان شیشه های معمولی هستند که با فرآیندی خاص در کوره قرار می گیرند و با فشار قوی سرد می شوند. و مطابق با این عملیات به شیشه ای سخت تبدیل می شوند.