0
روش شکستن شیشه ضد گلوله

مسلما بارها نام شیشه ضد گلوله به گوشتان خورده است. شاید انتظار نمی رفت که روزی شیشه های شکننده و شفاف بتوانند مانع از شکستن و یا عبور دادن گلوله شوند. شیشه ضد گلوله در واقع به مقاومت بسیار بالای این نوع شیشه ها در برابر شکستن دلالت دارد. برای همین در بسیاری از جاها که امنیت بسیار مهم است از شیشه ضد گلوله استفاده می شود. این نوع شیشه ها با قرار گرفتن چند لایه شیشه بر روی همدیگر و پر کردن فاصله میان شیشه ها با PVB درست می شوند. این نوع طلق نسبت به انواع دیگر طلق ها، چسبندگی بیشتری دارد. شکستن شیشه ضدگلوله، آن را از هم نمی پاشد بلکه شیشه تنها در بافت خود خورد می شود. شیشه ضد گلوله ی شکسته شده، به صورت پودر در می آید ولی نمی ریزد. انگار چسبی در داخل شیشه، تکه ها را به خود جذب کرده است.
در کاربری های مختلف از انواع شیشه ضد گلوله استفاده می شود، از جمله در طلافروشی ها، جاهایی که امکان انفجار وجود دارد، فضاهای امنیتی، بانک ها و غیره. به دلیل ماهیت مقاومت بسیار بالایی که این نوع شیشه ها دارند در فروشگاه ها و فضاهای مهم از آنها استفاده می شود. شیشه های ضدگلوله را با یک پوشش طلق ضد اشعه UV می کنند. شیشه های ضدگلوله در واقع شیشه های لمینت هستند که در چند لایه با طلق های مخصوص پوشش داده شده اند. لایه ها را توسط دستگاه اتوکلاو به هم می چسبانند. این شیشه ها در اثر ضربه های شدید شکسته نمی شوند و به اطراف پرتاب نمی شوند بلکه در بافت شیشه به صورت ذرات خرد باقی می مانند، برای همین خسارت های ناشی از شکستن شیشه به حداقل می رسد.

روش شکستن شیشه ضد گلوله

چگونه می توان شیشه ضد گلوله را شکست

شیشه های ضدگلوله، ضخامت های متفاوتی دارند و بسته به ضخامت آنها ضربه ای که می تواند آن را بشکند، متفاوت است. در بهترین نوع آن گلوله ی تفنگ نیز قادر به رد شدن نمی باشد و شیشه آن را در بافت خود نگه می دارد. روند تولید شیشه های ضد گلوله مانند شیشه های لمینت است، این شیشه ها چندلایه درست می شوند و برای افزایش مقاومت آنها از مواد پی وی بی استفاده می شود. ضخامت این شیشه ها حدود 70 تا 75 میلی متر است.
شکستن شیشه ضد گلوله بدین صورت است که گلوله و یا فشار بسیار زیادی که به گلوله وارد می شود، باعث ضربه خوردن و شکستن دو لایه شیشه می شود اما لایه ی میانی آن به حدی مقاوم و در هم تنیده است که از فروپاشی شیشه جلوگیری می کند. امروزه امنیت در بسیاری از مکان ها، امری بسیار مهم است. برای همین اگر انواع شیشه های ضدگلوله نبودند، می بایست از متریال شیشه در بسیاری از جاها استفاده نکرد. اما این نوع شیشه به خوبی توانسته آزمون های مقاومت را انجام دهد. البته نوعی از شیشه های ضدگلوله وجود دارد که از یک طرف می توان طرف مقابل را مورد حمله قرار داد.

 

روش شکستن شیشه ضد گلوله

آیا چیزی از خودکشی شیشه می دانید؟

در بسیاری مواقع، شیشه ها بدون هیچ دلیل می شکنند. البته برای این فروپاشی دلایل زیادی مانند از دست دادن کارایی در طول زمان وجود دارد. به این اتفاق برای شیشه ها، خودکشی شیشه می گویند. برای همین در مواقعی که از شیشه ها در جاهای حساس مانند سقف و ... استفاده می شود، از انواع شیشه ضد گلوله استفاده می شود تا درصورت اتفاق افتادن این حادثه تلفات زیادی برای افراد حاضر در محیط نداشته باشد.
گاهی ما به شکستن شیشه ضد گلوله نیاز داریم. مثلا زمانی که جایی گیر کرده ایم یا خدایی نکرده ماشین غرق شده و ما می خواهیم با شکستن شیشه خود را نجات دهیم. باید بدانید که شیشه های ماشین مقاومت بالایی دارند. البته در خودروهای عمومی روش شکستن شیشه را با گذاشتن چکش در جاهای مشخص توضیح داده اند. اما در حالت کلی برای شکستن شیشه های نشکن، سعی کنید فشار نقطه ای با اشیای تیز به شیشه وارد کنید، یا تغییر دمای ناگهانی در بافت شیشه ایجاد کنید. بهترین نقطه برای شکستن شیشه های مقاوم مانند شیشه ضد گلوله، لبه های آن است. به لبه ها فشار زیادی وارد کنید.
همانطور که می دانید مقاومت شیشه ها در برخی فضاهای خاص مانند مکان های امنیتی و فروشگاهی، از اهمیت زیادی برخوردار است برای همین شیشه های ضدگلوله نسل موفقی از شیشه ها برای این فضاها می باشند. در صورت نیاز به انواع مختلف شیشه و برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاوران ما در تماس باشید.