شیشه لمینت یکی از انواع شیشه مناسب برای کاربردهای مختلف است. تشخیص شیشه لمینت به این نکته بر می‌گردد که تفاوت و شباهت این شیشه را با دیگر شیشه ها بدانید. این نوع شیشه از نمونه‌های ایمنی است که از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است. علت مقاوم بودن این شیشه به این دلیل است که از ۲ یا چند لایه شیشه تشکیل شده است و در بین هر لایه از آن طلق PVB قرار می گیرد. این موضوع باعث می‌شود که شیشه لمینت دیرتر از سایر شیشه‌ها آسیب ببیند.
زمانی که به شیشه لمینت ضربه‌ی سنگینی وارد می‌شود، لایه PVB میانی که در این نوع شیشه وجود دارد، مانع از پاشیده شدن قطعات شیشه به اطراف می‌شود. ضخامت شیشه لمینت به تعداد لایه‌های آن بستگی دارد. این موضوع تا حد بسیار زیادی باعث کاهش آسیب و جراحت می‌شود. این یکی از راه‌های تشخیص شیشه لمینت می باشد.
ویژگی دیگر شیشه لمینت این است که به عنوان عایق صدا بکار بره می شود. بنابراین زمانی که از این شیشه برای ورودی یا دیواره‌های یک ساختمان استفاده می‌شود؛ صدای داخل ساختمان تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند. این موضوع یکی از ویژگی‌هایی است که به شما کمک می‌کند به راحتی شیشه‌های لمینت را از سایر شیشه‌ها تشخیص دهید.

موارد استفاده از شیشه لمینت

شیشه لمینت جزو شیشه‌های بسیار مقاوم است و کاربردهای متفاوتی دارد. در ادامه مهم‌ترین کاربردهای این نوع شیشه را بیان کرده‌ایم.

  • برای ساختن درب و پنجره ها از شیشه لمینت استفاده می‌شود. برای درب‌های خروجی و پنجره‌هایی که نزدیک سطح زمین وجود دارند، بهتر است از این شیشه استفاده شود. استفاده از این نوع شیشه برای چنین فضاهایی ایمن‌تر است، زیبایی خاصی در دکوراسیون به وجود می‌آورد و تا حد زیادی باعث صرفه جویی در مصرف انرژی در محیط می‌شود.
  • مقاومت بسیار زیاد این نوع شیشه باعث شده است که شیشه‌ جلوی ماشین از این نوع باشد.
  • استفاده از این نوع شیشه در کف آکواریوم‌ها مرسوم است. آکواریوم‌های شیشه‌ای باید از جنس بهترین شیشه‌ها ساخته شده باشند. در صورت استفاده از نمونه‌های نامرغوب ممکن است به صورت غیر منتظره بشکند و به ماهی‌ها و افرادی که در نزدیکی آکورایوم هستند، آسیب وارد شود.
  • از شیشه لمینت برای صفحه مانیتور و گوشی نیز استفاده می‌شود.
  • در بانک‌ها، ساختمان‌های اداری و برخی از ساختمان‌های تجاری از شیشه لمینت استفاده می‌شود. البته استفاده از شیشه سکوریت نیز در این فضاها مرسوم است.

موارد استفاده از شیشه لمینت

نکته ای که باید درباره تشخیص شیشه لمینت به آن توجه داشته باشید این است که درب و پنجره‌هایی که با این شیشه ساخته می‌شود، بسیار از ایمنی بالایی برخوردارند و به راحتی شکسته نمی‌شوند. همچنین اگر کسی بخواهد با شکستن این شیشه به خانه شما وارد شود، باید آن را بشکند که هم کار سختی است و هم صدای بسیار زیادی تولید می کند. بنابراین این نوع شیشه می‌تواند یک دزدگیر برای خانه شما باشد!
یکی دیگر از راه‌های تشخیص شیشه لمینت صدای متفاوت در زمان شکستن این شیشه است. با توجه به کیفیت ورقه‌های شیشه‌ای که در ساختن این شیشه از آن استفاده می‌شود، میزان صدا و مقاومت متفاوت خواهد بود. برای تشخیص شیشه‌های لمینت از شیشه‌های سکوریت باید به تغییر شکل شیشه بعد از شکسته شدن توجه کرد.

ساختار شیشه لمینت

شیشه لمینت در واقع از چند لایه شیشه ساخته شده است. جنس این لایه‌ها می‌تواند از شیشه‌های نشکن همان سکوریت باشد که توسط لایه PVB تحت حرارت و فشار به یکدیگر وصل می‌شوند. علت این که قطعات شیشه پس از شکسته شدن در کنار هم باقی می‌مانند نیز مقاومت لایه PVB  است. این لایه باعث می‌شود قطعات شیشه نریزد و لبه تیزی هم ایجاد نمی‌کند. در بسیاری از کاربردها از ترکیب شیشه لمینت و سکوریت به همراه یکدیگر استفاده می‌شود تا امنیت و مقاومت آن مورد قبول باشد.

برای تولید شیشه لمینت و یا هر نوع شیشه ای که از ایمنی بالایی برخوردار است، فاکتورهای متفاوتی در برآورد هزینه‌ها وجود دارد که به عوامل مختلفی بستگی دارد :

  • مقاومت در برابر نور خورشید
  • ضخامت شیشه لمینت
  • رنگ‌های متفاوت
  • اشکال غیر استاندارد

همه این موارد بر روی هزینه تولید شیشه های ایمن تأثیرگذار هستند؛ اما به صورت کلی شیشه لمینت از شیشه سکوریت گران‌تر است.

هزینه شیشه لمینت

ضخامت شیشه لمینت

شیشه لمینت به دلیل چند لایه بودن آن دارای ضخامت بالایی می باشد و به دلیل مقاومت بالایی که دارد یک مانع فیزیکی در برابر نفوذ آلودگی‌های مختلف محسوب می‌شود. این نوع شیشه در مکان هایی که نیاز به ایمنی بالا و در عین حال دیواره‌های شفاف دارند، بسیار پرکاربرد است. شیشه لمینت از نفوذ افراد مجرم و سارق به داخل محیط نیز جلوگیری می‌کند، این شیشه دارای رنگ های زیادی است. شما می‌توانید با توجه به کاربرد و سلیقه و طرح‌های مورد نظرتان رنگ مناسب را انتخاب کنید. جالب است بدانید که این نوع شیشه در برابر انفجار و گلوله هم تا حدی مقاوم است و به همین دلیل در بانک‌ها از آن استفاده می‌شود. اگر در لایه‌های شیشه لمینت از شیشه نشکن استفاده شود، مقاومت حرارتی آن بالا می رود. این نوع شیشه یکی از پرکاربردترین و بهترین شیشه‌ها برای استفاده‌های مختلف است.

نوشتن دیدگاه