شیشه سکوریت چیست

شاید تا به حال نام شیشه سکوریت را شنیده یا از آن در کاربرد های مختلف استفاده کرده باشید. شاید لازم باشد به طور دقیق بدانیم شیشه سکوریت چیست و چه کاربردی دارد و تفاوت آن با دیگر انواع شیشه چه می باشد. اگر قبلا با نام شیشه سکوریت و یا ویژگی های آن آشنا باشید حتما این موضوع را شنیده اید که شیشه سکوریت پنج تا ده برابر نسبت به شیشه های معمولی مقاوم تر است که این موضوع باعث افزایش ایمنی این نوع از شیشه ها خواهد شد.

شیشه سکوریت چگونه تولید می شود

ابتدا اندازه های مختلف برای موارد کاربردی گرفته می شود و شیشه برش داده می شود. مرحله اصلی سکوریت کردن شیشه های برش داده شده یا همان حرارت دیدن آن هاست. بعد از حرارت دیدن به هیچ عنوان شیشه های سکوریت شده را نمی توان برش داد.
اگر در ساخت شیشه سکوریت نقصی وجود داشته باشد؛ ماند وجود حباب در آن ممکن است باعث شکستن آن بشود. بعد از حرارت دیدن و سرد کردن شیشه ها لبه های آن را سوهان می کشند تا تیزی آن از بین برود. بعد از این مراحل شیشه شسته می شود و مورد استفاده قرار می گیرد. از مزایای شیشه سکوریت می توان به این موارداشاره نمود:

 • شیشه های سکوریت بعد از شکسته شدن باعث آسیب افراد نخواهند شد.
 • این نوع از شیشه ها دارای مقاومتی چند برابر شیشه های معمولی می باشند.
 • شیشه های سکوریت می توانند عایق مناسبی برای گرما تلقی شوند
 • کاربرد این نوع از شیشه ها بسیار زیاد است و می توان از آن ها در محیط های مختلف استفاده کرد.

شیشه سکوریت چگونه تولید می شود

خصوصیات شیشه سکوریت در مقابل شیشه معمولی

مهم ترین تفاوت شیشه های سکوریت با شیشه های معمولی در پروسه ساخت آن ها می باشد. شیشه های سکوریت در دمای بسیار بالا که تا 700 درجه سانتی گراد بالا می رود حرارت می بینند بعد از این مرحله شیشه ها را از دو جهت سرد می کنند و شیشه دچار شوک خواهد شد. این فرآیند برای بالا رفتن مقاومت و دوام شیشه انجام خواهد شد. تفاوت دیگری که بین شیشه های معمولی و سکوریت وجود دارد این است که شیشه های معمولی در صورت شکستن به قطعات تیز و برنده تکه می شوند که ممکن است باعث آسیب شود. در مورد شیشه های سکوریت، شکستن شیشه باعث می شود که شیشه به ذرات ریز تبدیل می شوند و لبه های آن ها گرد می باشد که ضرری نخواهند داشت. به دلیل وجود برتری های گفته شده نسبت به شیشه های معمولی کاربرد شیشه سکوریت در موارد زیر بسیار رایج شده است:

 • درب شیشه ای ساختمان
 • پارتیشن های اداری، تجاری و یا منازل
 • کف شیشه ای
 • نمای شیشه ای در انواع ساختمان
 • درب های اتوماتیک شیشه ای
 • استفاده به عنوان شیشه ماشین
 • شیشه جان پناه
 • استخر های شیشه ای و ...

آن چه در مورد قیمت شیشه های سکوریت قابل توجه است رنج بالای قیمت آن ها است این موضوع باعث می شود هر کسی نتواند از آن ها برای مصارف مورد نظر استفاده کند. البته با توجه به کیفیت و موارد مصرف و کاربرد های متنوعی که شیشه سکوریت دارد اختلاف قیمت شیشه آن با انواع دیگر از شیشه های مشابه منطقی به نظر می رسد.

در چه مکان هایی از شیشه سکوریت استفاده می شود؟

عموما شیشه سکوریت برای مکان هایی استفاده می شود که ایمنی، استقامت و مقاومت شیشه از اهمیت بالایی برخوردار است. از این شیشه ها حتی در خودرو سازی نیز استفاده می شود چرا که به دلیل استحکام بالایی که این شیشه ها دارند در هنگام تصادفات بیشترین میزان مقاومت را از خود نشان می دهند. جدای از مقاومت در برابر ضربه یکی از اصلی ترین آسیب هایی که سرنشینان در هنگام تصادفات با آن رو به رو می شوند خورده شیشه هایی است که به سمت چشم و صورت آن ها پرتاب می شود و تیزی لبه های آن ها می تواند بسیار خطرناک باشد. اما خوبی استفاده از شیشه های سکوریت این است که در هنگام تصادف شیشه به یکباره فرو می ریزد و لبه های شیشه ها صیغلی است و میزان آسیب به سرنشینان تا درصد بسیار بالایی کاهش میابد. 

همچنین یکی دیگر از مکان هایی که از این شیشه ها استفاده می شود ساختمان ها است. این شیشه ها به دلیل استحکام بالایی که دارند برای استفاده در تمام نقاط ساختمان بسیار کاربردی و پرطرفدار هستند.

همچنین برای ساختمان های اداری، دفاتر و فروشگاه های پر رفت و آمدی که احتمال وقوع ضرب دیدن این شیشه ها وجود دارد بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. 

شیشه سکوریت یعنی چه

شیشه سکوریت به شیشه ای اطلاق می شود که استحکام آن از شیشه های معمولی تا چندین برابر بیشتر است و در زمان شکستن به قطعات کوچک غیر برنده تبدیل می شود، این خاصیت در مواردی کاربرد دارد که ایمنی افراد حاضر در اطراف شیشه در هنگام شکستن، استحکام و مقاومت در برابر ضربه و حرارت، مد نظر باشد. در حقیقت شیشه های سکوریت می توانند تا 300 درجه سانتیگراد حرارت را تحمل کنند در حالی که این عدد برای شیشه های معمولی برابر با 60 درجه است. در ساختمان ها از شیشه سکوریت به عنوان شیشه دودبند استفاده می شود تا در هنگام آتش سوزی از انتشار آتش جلوگیری کند. شیشه سکوریت، شیشه ای است که طی عملیات سکوریت کردن و اعمال شوک حرارتی، استحکام و مقاومت آن چندین برابر افزایش می یابد. سکوریت کردن را می توان بر روی شیشه های ساختمانی، رنگی، رفلکتیو و غیره انجام داد. با توجه به موارد ذکر شده می توان گفت شیشه سکوریت همان شیشه مقاوم سازی شده است و موارد کاربرد آن بیشتر در صنایع خودرو سازی، درب های شیشه ای، لوازم خانگی و مواردی از این قبیل است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شیشه سکوریت با کارشناسان سازوکار تماس بگیرید.

نظرات خود را با ما در میان بگذارید

نظر شما چیه؟  
سلام قیمت شیشه سکوریت با ابعاد 85 در 127 سانتیمتر چقدر میشه؟
به نقل از الناز طالبی:
سلام قیمت شیشه سکوریت با ابعاد 85 در 127 سانتیمتر چقدر میشه؟

سلام دوست عزیز، برای دریافت اطلاعات دقیق درباره قیمت شیشه سکوریت به صفحه شیشه سکوریت در منوی شیشه های ساختمانی مراجعه کرده و یا با کارشناسان سازوکار تماس بگیرید.
سلام شیشه سکوریت را می تونم برش بدم و برای جای دیگه استفاده کنم؟ من شنیدم اینکارو نمیشه کرد درسته؟
به نقل از بهرام نورافکن:
سلام شیشه سکوریت را می تونم برش بدم و برای جای دیگه استفاده کنم؟ من شنیدم اینکارو نمیشه کرد درسته؟

سلام دوست عزیز، امکان برش بر روی شیشه های سکوریت پس از انجام عملیات سکوریت کردن وجود ندارد.

سوالات متداول درباره شیشه سکوریت

نحوه ثبت سفارش شیشه سکوریت چگونه است؟

شما می توانید با شماره های درج شده در سایت سازوکار تماس حاصل فرمایید تا کارشناسان ما شما را تا انتهای اجرای پروژه همراهی کنند.

 

بیشتر برای کجاها شیشه سکوریت استفاده می شود؟

درب شیشه ای ساختمان

پارتیشن های اداری، تجاری و یا منازل

کف شیشه ای

نمای شیشه ای در انواع ساختمان

درب های اتوماتیک شیشه ای

استفاده به عنوان شیشه ماشین

شیشه جان پناه

استخر های شیشه ای و ...