شیشه ضد گلوله چگونه ساخته می شود

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که شیشه ضد گلوله چگونه ساخته می شود ؟ یا از چه زمان این نوع شیشه‌ها روانه بازار شدند؟ برای دریافت پاسخ سوالات خود ادامه مطلب را از دست ندهید. شیشه مقاوم در برابر گلوله که معمولا با نام شیشه ضد گلوله شناخته می‌شود، در برابر هر گلوله‌ای مقاوم نیست؛ به گونه‌ای که ضخامت استاندارد این شیشه‌ها نمی‌تواند تا حد زیادی در برابر گلوله‌های مختلف مقاومت کند. این نوع شیشه‌ها در واقع از یک سری لایه‌های شیشه‌ای ساخته می‌شوند که شامل مواد شفاف‌تری است.

چگونه شیشه ضد گلوله بسازیم ؟

اکنون قصد داریم یاد بگیریم که شیشه ضد گلوله چگونه ساخته می شود؟ برای این کار ابتدا باید صفحات شیشه‌ای را به ابعاد مورد نظر برش دهیم. شیشه‌های حرارتی ترکیب مشابهی با شیشه‌های معمولی دارند با این تفاوت که شیشه‌های حرارتی به دلیل حرارت دیدن بسیار مقاوم شده‌اند. این نوع شیشه بسیار محکم و مقاوم است و باعث می‌شود که نوک گلوله هنگام برخورد با شیشه صاف (تخت) شود.
پس از این که شیشه‌ها را برش دادید، سطح آن‌ها را با پلاستیک بپوشانید. البته، این لایه از پلاستیک مقاومت کمی در برابر ضرب گلوله دارد و اصولاً به عنوان پایه‌ای برای قرارگیری رزن اپوکسی به کار می‌رود. صفحات پلی‌کربنات را نیز مانند مرحله اول به شکل ورقه‌های شیشه‌ای دربیاورید. این ورقه‌ها معمولا از مواد خاصی با نام‌های تجاری سیرولن، آرمورمکس، لگزان، توفاک و ماکروکلیر ساخته می‌شوند. این ورقه‌ها به اندازه شیشه سخت نیستند، بلکه فقط مقاومت شیشه را برای اصابت یک گلوله تامین می‌کند.

شیشه ضد گلوله چگونه ساخته می شود
کم‌کم داریم به پاسخ این‌که شیشه ضد گلوله چگونه ساخته می شود، می‌رسیم. اکنون صفحات شیشه‌های برش‌ داده شده را با صفحات پلی‌کربنات به طور یکی در میان به هم بچسبانید. برای چسباندن بهتر است از مقداری وینیل‌اتیلن یا پلی‌اورتان استفاده کنید. صفحات را به گونه‌ای به هم بچسبانید که ضخامت آن‌ها حدود 3 اینچ (8 سانتی‌متر) شود. این حداکثر ضخامتی است که شیشه‌های ضد گلوله دارند و در خودروهای ضد گلوله دیپلمات استفاده می‌شوند. اما، استاندارد تعریف‌شده این شیشه‌ها برای ادوات نظامی 4 الی 5 اینچ است.

آیا شیشه‌های ضد گلوله واقعا ضد گلوله هستند؟

اکنون که فهمیدید شیشه ضد گلوله چگونه ساخته می شود، ممکن است از خود بپرسید که آیا واقعا این شیشه‌ها ضد گلوله هستند؟ بله! این شیشه‌ها می‌توانند کاملا ضد گلوله باشند. بدیهی است که میزان مقاومت آن‌ها در برابر گلوله بستگی به کیفیت ساختشان دارد. برای مثال، اگر تولیدکنندگان از مواد نامرغوبی برای تولید این شیشه‌ها استفاده کنند، ممکن است هرگز کارساز نباشند. همچنین، این ضخامت شیشه است که مقاومت آن را در برابر اصابت گلوله بالا می‌برد.

شیشه ضد گلوله چگونه ساخته می شود

شیشه ضد گلوله چگونه عمل می‌کند؟

این شیشه‌ها برای مقاومت در برابر چندین شوک (موج گلوله) ساخته شده‌اند؛ به گونه‌ای که با برخورد گلوله به اولین لایه شیشه، نوک گلوله صاف شده و قدرت زیادی را از دست می‌دهد. سپس، لایه‌های پلی‌کربنات قدرت گلوله را به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌دهد و این‌گونه گلوله جذب شیشه می‌شود. طول هر گلوله معمولا 2 الی 3 سانتی‌متر است، بنابراین نمی‌تواند از یک شیشه 8 سانتی‌متری که از چندین لایه قدرتمند ساخته شده عبور کند. البته اکنون که فهمیدید شیشه ضد گلوله چگونه ساخته می شود بهتر موضوع را درک می‌کنید.

شیشه ضد گلوله چگونه ساخته می شود

شیشه ضد گلوله چه نوع فشنگ‌هایی را می‌تواند دفع کند؟

فشنگ‌های مختلفی در دنیا وجود دارند، اما شیشه‌های ضد گلوله تنها می‌توانند برخی از آن‌ها را متوقف کنند. همانطور که شرکت‌های شیشه‌سازی در حال ساخت شیشه‌های ضد گلوله هستند، شرکت‌های اسلحه‌سازی نیز بیکار ننشسته و متقابلا گلوله‌های خود را تقویت می‌کنند. به طور کلی، شتاب گلوله در شکستن این نوع شیشه‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. هرچه شتاب گلوله بیشتر باشد، به طبع قدرت تخریب آن نیز بیشتر است. بنابراین میزان مقاومت شیشه‌ها در برابر گلوله رابطه مستقیمی با میزان شتاب فشنگ‌ها دارد.
در این مطلب پاسخ به این سوال را که شیشه ضد گلوله چگونه ساخته می شود را دادیم. شیشه‌های ضد گلوله در بسیاری از فضاهای امنیتی به ویژه خودروهای دیپلمات استفاده می‌شود. به یاد داشته باشید که این شیشه‌ها به طور صددرصدی قادر به دفع گلوله نیستند و در برخی از مواقع ممکن است شتاب گلوله به قدری بالا باشد که شیشه‌ها توانایی متوقف کردن آن را نداشته باشند.