شیشه رفلکس دارای مزایای بسیار زیادی نسبت به شیشه معمولی است و به همین دلیل طرفداران زیادی دارد. این نوع شیشه در زمره‌ی پر فروش‌ترین شیشه‌ها در سطح بازار قرار می‌گیرد. برای افرادی که قبلا از شیشه‌ی معمولی در ساختمان خود استفاده کرده‌اند، این امکان وجود دارد تا آن شیشه‌ها را به شیشه رفلکس تبدیل کنند. امروزه با افزایش جمعیت و رواج آپارتمان نشینی، فاصله میان ساختمان‌ها کاهش پیدا کرده و ارتفاع ساختمان‌ها افزایش یافته است. همین موضوع باعث می‌شود که خانه‌های مختلف به یکدیگر دید داشته باشند. از آن جایی که همه انسان‌ها خواستار فضایی امن و خصوصی در خانه برای خود و خانواده شان هستند، حتما در موقعیت‌های این چنینی برای حفظ حریم شخصی خود دنبال راه حل می گیردند. یکی از آسان‌ترین و مفید‌ترین راه حل‌ها برای حل این مشکل، تبدیل شیشه‌های معمولی ساختمان به شیشه‌های رفلکس است. البته تمهیدات دیگری مانند استفاده از شیشه مات یا حصارها نیز برای این کار اندیشیده می‌شود؛ اما استفاده از شیشه رفلکس راهکار بهتری است. در این مقاله در مورد روش تبدیل شیشه معمولی به رفلکس و مزایای آن صحبت می‌کنیم.

تبدیل شیشه معمولی به شیشه رفلکس

شیشه معمولی را به آسانی می‌توان به شیشه رفلکس تبدیل کرد. برای تبدیل شیشه معمولی به شیشه رفلکس، یک لایه ورق آلومینیومی نازک مخصوص را روی یک طرف شیشه معمولی می چسبانند. این ورق‌های آلومینیوم مخصوص برای همین هدف طراحی شده‌اند. به همین دلیل یک طرف آن‌ها چسبی است و به راحتی به شیشه می‌چسبند. ضخامت این لایه آلومینیومی مخصوص بسیار کم است که وجود این لایه فلزی همانند آینه‌ می باشد. نازک بودن این پوشش آلومینیومی، باعث می‌شود تا نور کمی از آن عبور کند.
برای تبدیل شیشه معمولی به شیشه رفلکس از برچسب‌های جیوه‌ای نیز می‌توان استفاده کرد. این نوع برچسب در حد کمی جلوی تابش مستقیم خورشید را می گیرد. معمولا عرض بر‌چسب‌های شیشه رفلکس ۵۰ سانتی متر است اما طول آن‌ها محدودیت ندارد. با نصب برچسب‌های جیوه‌ای روی شیشه‌های معمولی در حدود ۸۰ درصد از حرارت تشعشعی نور خورشید بازتاب می‌شود. هم‌چنین برچسب‌های شیشه‌ای از طریق بازتاب ۹۰ درصدی اشعه‌ی فرابنفش خورشید، مانع از آسیب رسیدن به پوست و چشم می‌شوند. محافظت از وسایل و تجهیزات ساختمان در برابر رنگ پریدگی ناشی از نور مستقیم آفتاب نیز دیگر کارایی این برچسب‌های جیوه‌ای می‌باشد.

برای نصب برچسب‌های رفلکس شیشه، ابتدا باید شیشه‌ها را با استفاده از دستمال مخصوص شیشه و شیشه پاک کن کاملا تمیز کرد تا ظاهر نامطلوبی نداشته باشد، سپس برچسب‌ها را نصب کنید.

تبدیل شیشه معمولی به شیشه رفلکس

مزایای تبدیل شیشه معمولی به شیشه رفلکس

 • عدم دید ناظر بیرونی در طول روز
  در صورتی که شیشه‌های پنجر‌ه از نوع معمولی باشد، ناظر بیرونی در طول روز قادر به دیدن داخل ساختمان هست؛ اما اگر شیشه‌های ساختمان رفلکس باشند، در طول روز دید وجود ندارد و می‌توان پرده‌ها را باز گذاشت.
 • بازتاب نمودن نور خورشید و کاهش ورود گرمای تابستان به داخل
  رفلکس کردن شیشه‌ها باعث خنک‌تر شدن ساختمان در فصول گرم سال می‌شود.
 • صرفه جویی در مصرف انرژی
  شیشه رفلکس با جلوگیری از ورود گرمای خورشید به داخل ساختمان، نیاز به استفاده از دستگاه‌های خنک کننده را به حداقل می‌رساند.

معایب تبدیل شیشه معمولی به شیشه رفلکس

شیشه‌های رفلکس، با وجود داشتن مزایای بسیار نسبت به شیشه‌های معمولی، معایبی نیز دارند. برخی از این معایب عبارتند از؛

 • کاهش نور ورودی به ساختمان
  میزان نور عبوری از شیشه رفلکس ۶۱ درصد می‌باشد.
 • دید داشتن ناظر بیرونی در شب
  شیشه رفلکس در طول شب از داخل مانند آینه است اما از بیرون مانند شیشه معمولی عمل می‌کند. بنابراین ناظر خارجی قادر به دیدن داخل ساختمان است. لازم است هنگام تاریک شدن هوا، پرده‌های خانه کشیده شود.

مزایا و معایب تبدیل شیشه معمولی به شیشه رفلکس

تبدیل شیشه معمولی اتومبیل به شیشه رفلکس

برچسب‌های جیو‌ه‌ای مخصوص رفلکس کردن شیشه‌های اتومبیل نیز در بازار وجود دارند. نصب این برچسب‌ها بر روی شیشه معمولی باعث می‌شود تا در تابستان آسیب چشمی در زمان رانندگی به حداقل برسد. هم‌چنین این برچسب‌ها با خنک نگه داشتن فضای داخلی اتومبیل نیاز به استفاده از فن و کولر خودرو را به حداقل می‌رساند و موجب کاهش مصرف سوخت می‌گردد. برچسب‌های رفلکس شیشه اتومبیل، با به کار گیری مواد جذب کننده‌ی اشعه‌ی فرابنفش از ترک خوردن و آسیب به قطعات داخلی خودرو نیز جلوگیری می‌کنند. این برچسب‌ها همچنین مقاومت شیشه‌های خودرو را افزایش می‌دهند. فایده دیگر رفلکس کردن شیشه‌های اتومبیل زیباتر شدن و جلو‌ه‌ی بیشتر خودرو است.
البته برای تبدیل شیشه ماشین به شیشه رفلکس باید به این نکته دقت داشته باشید که این برچسب‌ها از استاندارد‌های لازم برخوردار باشند و مانع از دید کافی راننده به بیرون در هنگام شب نشوند.
در کشور‌های مختلف، قوانینی برای تعیین مقدار تیرگی شیشه‌های رفلکس وضع شده است. در کشور ما قوانین مربوط به شیشه‌های رفلکس اتومبیل توسط پلیس راهنمایی و رانندگی تعیین می‌گردد. این قوانین بیان می‌کنند که میزان انعکاس نور شیشه‌های رفلکس در اتومبیل باید به گونه‌ای باشد که داخل کابین خودرو دیده شود. بنابراین می‌توانید شیشه‌های معمولی خانه، محل کار و اتومبیل خود را به رفلکس تبدیل کنید و از مزایای آن بهره‌مند شوید.

نوشتن دیدگاه