انواع شیشه دوجداره

در گذشته برای شیشه های درب و پنجره از شیشه های معمولی و تک لایه استفاده می شد اما با پیشرفت علم و فناوری نسل جدیدی از شیشه ها وارد بازار شد که ساختار چند لایه دارند و به وفور در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرند. شیشه های دوجداره اغلب از دو یا چند لایه شیشه ساخته می شوند و انواع بسیار متفاوتی دارند. از این رو توصیه می شود قبل از خرید شیشه دوجداره با انواع این محصولات آشنایی داشته باشید تا با توجه به نیاز بهترین نوع شیشه دو جداره را انتخاب نمایید.

دسته بندی شیشه دوجداره بر چه اساسی است

شیشه دوجداره در انواع متفاوتی تولید می شود از این رو در دسته بندی های مختلفی قرار می گیرند. در نتیجه این سوال پیش می آید که دسته بندی شیشه دوجداره بر چه اساسی است؟ در واقع دسته بندی شیشه دوجداره بر اساس نوع، رنگ، سایز، ضخامت و ... انجام می شود و هر فرد متناسب با نیاز خود می تواند بهترین مدل آن را خریداری و مورد استفاده قرار دهد.

دسته بندی شیشه دوجداره بر چه اساسی است

 شیشه دوجداره مزایای بسیاری مانند کاهش اتلاف انرژی، افزایش ایمنی، زیبایی، دوام، نظافت آسان، کاهش آلودگی، قابلیت بازیافت و ... دارد از این رو محبوبیت ویژه ای پیدا کرده و به وفور برای درب و پنجره مکان های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد با این تفاسیر آشنایی با دسته بندی این محصولات بسیار حائز اهمیت است. به طور کلی از چسباندن موازی دو یا چند لایه شیشه به هم شیشه دوجداره ایجاد می شود از این رو با توجه به نوع شیشه ای که استفاده می شود نیز می توان این محصولات را دسته بندی کرد. برندهای معتبر بسیاری وجود دارند که انواع شیشه دوجداره را با کیفیت بالا تولید و در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهند از این رو توصیه می شود برای خرید این محصولات به فروشگاه های معتبری که در این زمینه فعالیت دارند مراجعه نمایید و براساس نیاز خود بهترین مدل شیشه دوجداره را خریداری کنید.

انواع شیشه دوجداره

با توجه به تنوع بالای شیشه های دوجداره بهتر است با انواع این محصولات آشنایی داشته باشید و با در نظر گرفتن خصوصیات آن ها بهترین نوع آن را خریداری نمایید. با این تفاسیر در زیر به معرفی برخی از انواع شیشه دوجداره می پردازیم.

  • شیشه دوجداره سکوریت: این نوع شیشه دوجداره طی فرآیند خاصی و با دمای بالایی تولید می شود علاوه بر این عملیات خنک سازی آن سرعت زیادی دارد. شیشه سکوریت مقاومت بالایی در برابر فشار و ضربه دارد از این رو برای مواقعی که به ایمنی بالا نیاز است از آن استفاده می شود.
  • شیشه دوجداره لمینت: در وسط دو لایه شیشه یک لایه ژله ای وجود دارد که مقاومت شیشه را افزایش می دهد. در واقع طراحی این نوع شیشه دوجداره به گونه ای است که هنگام خورد شدن شیشه پخش نمی شود و خورده شیشه ها به داخل ماده ژله ای ریخته می شوند.
  • شیشه دوجداره سند بلاست: این نوع شیشه دوجداره با فرآیند سندبلاست تولید می شود که به وسیله آب و ماسه روی شیشه طرح های زیبا و ماتی ایجاد می کنند.
  • شیشه دوجداره مشجر: این نوع شیشه به گونه ای طراحی شده است که اجازه عبور نور را نمی دهد. شیشه مات یا مشجر الگو و طرح های بسیار متفاوتی دارد و بیشتر برای شیشه های حمام، اتاق خواب و ... مورد استفاده قرار می گیرند. در کل شیشه مشجر بیشتر برای فضاهایی مورد استفاده قرار می گیرد که نیاز به مشاهده طرف دیگر شیشه نباشد.

انواع شیشه دوجداره

  • شیشه دوجداره رنگی: شیشه دوجداره رنگی در فرآیند تولید، مرحله رنگ آمیزی نیز دارد از این رو دارای طرح و رنگ های زیبا و متفاوتی است و می تواند به حفظ حریم خصوصی کمک بسیاری کند. شیشه دوجداره رنگی می تواند به عنوان محافظ پوست در برابر اشعه ماوراء بنفش عمل کند از این رو محبوبیت خاصی بین عموم دارد. این نوع شیشه ها اغلب برای پنل های تزئینی، خودرو، پنجره شیروانی و ... مورد استفاده قرار می گیرد.
  • شیشه دوجداره رفلکس: این نوع شیشه طراحی ویژه ای دارد و از عبور نور خورشید ممانعت می کند از این رو هنگام نصب باید جداره رفلکس آن به طرف بیرون باشد. تنها مشکل شیشه دوجداره رفلکس تاریک کردن فضا است.
  • شیشه دوجداره تابکاری شده: در فرآیند تولید شیشه دوجداره تابکاری شده از روش آهسته و کنترل شده برای سرد کردن پنل های شیشه استفاده می شود. هدف از این کار تقویت شیشه و کاهش استرس آن هنگام خنک شدن سریع است. دقت داشته باشید این نوع شیشه برای پنجره مناسب نیست زیرا هنگام شکستن به قطعات بزرگ و تیز تبدیل می شود.
  • شیشه دوجداره عایق: این نوع شیشه برای بهره وری انرژی بسیار مناسب است و به وفور برای شیشه های خانه، محل کار و ... مورد استفاده قرار می گیرد. بین فضای خالی شیشه های دوجداره عایق از گاز آرگون استفاده می شود از این رو دما از آن عبور نمی کند و می توان با استفاده از آن تا حد زیادی هزینه های گرمایشی و سرمایشی را کاهش داد.

انواع شیشه دوجداره

کارخانه های بسیاری در سرتاسر ایران وجود دارد که انواع شیشه دوجداره را تولید و به بازار عرضه می کنند از این رو توصیه می شود هنگام تهیه این محصولات به کیفیت و برند آن دقت نمایید تا بهترین نوع شیشه دوجداره را خریداری کنید. انواع شیشه دوجداره شامل شیشه فلوت، شیشه سکوریت، شیشه لمینت، شیشه رفلکس، شیشه شناور، شیشه عایق، شیشه سیمی و ... می شود که هر کدام خصوصیات و کاربرد خاصی دارند.

 با توجه به تنوع بالای شیشه دوجداره حتما قبل از خرید به نوع آن دقت کنید و بسته به نیاز خود مدل مناسب و کاربردی را تهیه نمایید. یکی از ویژگی های اصلی در تمام انواع شیشه دوجداره فضای خالی بین لایه های شیشه است که این فضا سبب ممانعت از عبور دما و صدا می شود. در کل انواع شیشه دوجداره مزایایی مانند عدم اشتعال، ذخیره انرژی، افزایش امنیت، قابل نصب روی انواع پروفیل، ثبات رنگ و ... دارد از این رو محبوبیت ویژه ای پیدا کرده است و به وفور مورد استفاده قرار می گیرند. در این مقاله از آریا سازوکار به بررسی شیشه های دوجداره پرداختیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع شیشه ها سایر مقالات سایت ما را مطالعه فرمایید.

نظرات خود را با ما در میان بگذارید