تکنولوژی شیشه دوجداره

تکنولوژی شیشه دوجداره در دنیای امروز کمک فراوانی به بشر کرده چرا که با ورود این نوع شیشه ساختمانی به صنعت ساختمان سازی از اتلاف انرژی جلوگیری شده است. در واقع در شیشه های دوجداره به سبب وجود گاز آرگون که یک عایق است از انتقال صدا و دما از محیط بیرون به فضای داخلی جلوگیری می کند. شیشه های تک یا دوجداره ای که در ساخت پارتیشن های شیشه ای استفاده می شوند؛ عایق صدا هستند. البته میزان عایق صدا بودن به سبت ضخامت پارتیشن شیشه ای متفاوت است.

تکنولوژی شیشه دوجداره به چه صورت است؟

شیشه های دوجداره از دو لایه شیشه که موازی با هم هستند تشکیل شده. در فاصله بین شیشه های دوجداره پروفیل های آلومینیومی ظریفی به نام اسپیسر نصب شده است و این فاصله را با ماده رطوبت گیری پر کرده اند. فضای میانی دو شیشه را به وسیله هوا یا گاز آرگون (عایق حرارتی) و گاز SF6 (عایق صوتی) یا ترکیبی از هر دوی آنها با یک فشار که معادل فشار هوا است را پر می کنند.این شیشه در مرحله بعد به کمک درزگیر، به طور کامل نصب می شود.
با استفاده از این شیشه های دوجداره به میزان قابل توجهی از انتقال گرما، سرما همچنین انتقال سر و صدا از محیط بیرون ساختمان به فضای داخلی آن جلوگیری می شود. این عایق دما و صدا در دراز مدت سبب صرفه جویی در مصرف انرژی و مانع از اتلاف آن خواهد شد.
ضخامت این شیشه ها از ۶ میلیمتر تا ۱۶ میلیمتر متغیر می باشد و هر سایز آن با سایز دیگر ۲ میلیمتر تفاوت ضخامت دارد. این شیشه ها متناسب با نیاز مصرف کنندگان دارای انواع مختلفی از قبیل رفلکس، فلوت یا ساده، رنگی، سکوریت، لمینت و مشجر می باشند که به راحتی می توان پاسخگوی نیاز تمامی مصرف کنندگان باشد.
هدف استفاده تکنولوژی شیشه دوجداره علاوه بر جلوگیری از اتلاف انرژی برای افزایش سطح آسایش و آرامش شهروندان است.
در ایران ساخت بهترین شیشه دوجداره بر اساس پارامترهایی اتفاق می افتد که با الگوبرداری از کشورهای توسعه یافته و سازمان ملی استاندارد ایران به تمامی کارخانه ها و تولیدکنندگان این شیشه ها ابلاغ شده. به این ترتیب مشخصات شیشه دوجداره استاندارد تعریف و شیشه تولید می شود. تعدادی از این پارامترها به شرح زیر است:

  • اندازه ابعاد طول و عرض شیشه دوجداره گرفته شود.
  • میزان ضخامت شیشه دوجداره تعیین گردد.
  • تعیین فاصله بین شیشه دوجداره. (ضخامت اسپیسر).
  • تست تغییرات آب و هوایی.
  • آزمایش میزان پایداری در مقابل رطوبت.
  • تست برفک.

تکنولوژی شیشه دوجداره به چه صورت است؟

تکنولوژی به کار رفته در پنجره دوجداره

برای ساخت شیشه های دوجداره صفحات بزرگ را در داخل سطحی مخصوص قرار می دهند و به کمک نرم افزار های مخصوص ابعاد شیشه، پردازش خواهد شد تا برشی دقیق و دور از خطای دست صورت گیرد. پس از برش شیشه ها را به وسیله آب سختی گیری خواهند کرد. در مرحله بعد فرم هایی را برای فاصله دوجداره برش خواهند داد. سپس فاصله بین شیشه دوجداره را با ماده ای رطوبت گیر پر می کنند. آنگاه بر روی دو لبه فریم به کمک چسپ های مخصوصی درزگیری انجام خواهد شد.
بعد از این مرحله شیشه ها را بر روی دستگاه مخصوصی به نام پرس انتقال می دهند. در این مرحله از گاز آرگون بین دوجداره تزریق خواهند کرد. در آخرین مرحله دور تا دور شیشه دوجداره را با استفاده از دستگاه به کمک چسب های مخصوصی به نام پلی سولفید جهت درزگیری ثانویه پر می کنند. در تکنولوژی به کار رفته در پنجره های استفاده از شیشه های دوجداره سبب بالا رفتن سطح کیفیت این پنجره ها می شود و این امر (تکنولوژی شیشه دوجداره) به نوبه ی خود موجب شده تا امروزه این نوع مدل پنجره ها امروزه طرفداران زیادی را به خود جذب کند. نحوه برش شیشه سکوریت را نیز می توانید در سایت سازوکار مطالعه کنید. 

نظرات خود را با ما در میان بگذارید