فرق شیشه فلوت و شیت

با نگاهی به تاریخچه ساخت و کاربرد شیشه، می توان نتیجه گرفت که این ماده با ویژگی های منحصر به فردی مانند شفافیت و توانایی شکست نور عنصری مهم است که در خلق نما و محیطی زیبا کاربرد دارد.

ما در این مطلب قصد داریم به دو نوع پرکاربرد از انواع شیشه یعنی شیشه شیت و شیشه فلوت و تفاوت های آن ها بپردازیم.

شیشه فلوت چیست؟

شیشه فلوت شیشه ای کاملا صاف و بدون موج است. این شیشه پس از خارج شدن از کوره برای صاف شدن، مسطح شدن و ضخامت پیدا کردن درون حوضچه ای از قلع فرو می رود.
شیشه فلوت یا تخت محصول اولیه در فرایند تولید شیشه است. این شیشه در ضخامت های مختلف از ٢ میلی متر تا بیش از ٢٠ میلی متر تولید می شود. ضخامت شیشه فلوت به گرم یا سرد بودن منطقه ای که شیشه در آن مورد استفاده قرار می گیرد نیز بستگی دارد.
شیشه فلوت جزو شیشه های تخت به حساب می آید و به دلیل این که فاقد خمیدگی یا هرگونه انحنایی است، در نمای ساختمان ها و پنجره ها به کار می رود.
اساس تولید شیشه های فلوت نیروی کشش سطحی آن است. صافی و یک دستی شیشه های فلوت هم به دلیل همین نیروی کشش سطحی است.

کاربردهای ویژه شیشه فلوت

  • شیشه های فلوت رنگی در صنایع ساختمان سازی
  • ساخت راه پله شیشه ای به فرم لمینت
  • تزئین نما و دکوراسیون داخلی و خارجی ساختمان ها
  • ساخت آکواریوم های بزرگ و خانگی
  • قابل استفاده به صورت فراوری شده
  • عایق صوتی و حرارتی

شیشه فلوت چیست؟

شیشه شیت چیست؟

شیشه شیت از ترکیب پودر ماسه سنگ کوارتز، ماسه سیلیس، شن، فسیل پتاسیم، خاکستر سودا و همچنین دیگر مواد خام به دست می آید. این مواد درکوره هایی با درجه حرارت بالا ذوب می شوند و در نهایت بعد از خروج از کوره با طول و عرضی متفاوت بر روی ریل های متحرک قرار می گیرند و تبدیل به شیشه شیت یا شیشه معمولی می شوند.
شیشه های شیت هم مانند شیشه های فلوت در زمره شیشه های خام قرار می گیرند.

تفاوت اصلی شیشه فلوت و شیشه شیت چیست؟

از لحاظ کیفیت دو نوع شیشه وجود دارد:

  • شیت
  • فلوت

شیشه شیت کیفیت مطلوبی ندارد. درون شیشه شیت حباب های ریزی وجود دارد و سطح آن هم موج دار است. اگر در مقابل شیشه شیت بایستید، تصویر شما نامنظم و بی کیفیت خواهد بود.
اما شیشه فلوت کم ترین میزان حباب و موج را درون و بر سطح خود دارد. یکی دیگر از تفاوت های فلوت با شیت استفاده از قلع در فرایند ساخت شیشه فلوت است.

تفاوت کیفیت ظاهری شیشه شیت و شیشه فلوت

درجه کیفیت ظاهری شیشه های شیت غالباً بر اساس ریزموج، حباب، دانه های شن موجود در ترکیب شیشه، خراش و ضربه ها تعیین می شود. در حالی که کیفیت ظاهری شیشه های فلوت را فاکتورهایی مانند میزان گنجایش، وجود حباب، عبور نور، وجود یا عدم وجود خراش و بعضی نقایص دیگر تعیین می کنند.

 

نظرات خود را با ما در میان بگذارید

نظر شما چیه؟  
سلام
یکی از مهمترین تفاوت های شیشه فلوت و شیشه شیت در واقع کاربردهای آن می باشد. شیشه شیت به علت نازک بودن و حباب هایی که بر روی خودش داره بیشتر در مناطق جنوبی استفاده میشه وحتی برای ساخت شیشه های دوجداره خود نیز از شیشه شیت استفاده می کنند خصوصا برای مکان هایی که کیفیت شیشه اهمیت آنچنانی نداشته مثل بیشتر سوله ها، در حالی که شما هیچ خط و خشی روی شیشه فلوت نمی تونید پیدا کنید و بهتره بگیم برای ساخت شیشه های روکش دار هم باید از شیشه فلوت استفاده کنیم. شمام می تونید بیشتر پارامترهایی که سبب تفاوت شیشه شیت و شیشه فلوت میشه رو در سایت https://novinalmas.com/ بیشتر بخونید.